THE TACTICAL COMPANY

Česká Zbrojovka

Balistické přilby pro Armádu ČR

29. dubna 2017

V poslední době se problematika výstroje a ochranných prostředků našich vojáků velmi často objevuje v médiích a diskuse plní internetové diskuse. Důvodem jsou připravované nákupy neprůstřelných vest, uniforem nebo přileb pro Armádu ČR a pro policejní útvary. Jedním z uchazečů o dodávky poslední jmenované položky, neprůstřelných přileb, je i Česká zbrojovka a.s. a její sesterská společnost 4M Systems s.r.o.

 

Foto: CZ 4M MICH MID; větší foto / 4M Systems

Na začátku stál plán České zbrojovky a.s. (CZUB) nabídnout zákazníkům z řad policejních a vojenských složek nejen osobní zbraně, ale kompletní řešení. Tím je míněno nabídnout dodávku a případně údržbu uniforem, neprůstřelných vest, batohů a přileb, tzn. taktické výstroje a ochranných prostředků. S takovým typem poptávek se totiž CZUB setkává stále častěji. Akvizicí sesterské společnosti 4M Systems s.r.o. (4M), která se zabývá vývojem a výrobou právě zmíněné taktické výstroje si do značné míry tuto schopnost CZUB zajistila.

Otázkou zůstávaly právě balistické ochranné přilby, jejichž výroba si žádá speciální technologické postupy a dlouhý vývoj. Proto se 4M spojila s renomovaným výrobcem těchto přileb, sídlícím ve Velké Británii a výsledkem je dohoda o výrobě přileb United Shield pod značkou CZ 4M. Exkluzivně tyto přilby v ČR a SR nabízí právě CZUB a účastní se s nimi i ve všech výběrových řízení v rámci své distribuční sítě v 95 zemích světa.

Dalším krokem je právě zahájený společný vývoj nových typů přileb a příslušenství, na kterém se již přímo podílí CZUB a 4M a který je realizován ve Spojeném království.

Pro Armádu ČR nabízí CZUB jeden z nejúspěšnějších modelů, a to typ MICH MID, který se vyznačuje nejlepším poměrem ochrany a komfortu nošení. S tímto typem přilby se CZUB účastnila i posledního výběrového řízení pro Armádu ČR, které bylo nakonec zrušeno. Přilba CZ 4M MICH MID má balisticky odolnou skořepinu o hmotnosti 1150 g v odolnosti Level IIIA (9mm Luger, 44. Mag) a odolnost proti střepinám V50 650m/s dle norem STANAG 2920 (17gr FSP) a US MIL STD 662F.

Přilba vychází z osvědčeného typu MICH, pouze má zvýšený okraj ochrany uší tak, aby zvýšila kompatibilitu s komunikačními systémy PELTOR apod. Samozřejmostí je možnost vybavit přilbu bočními raily pro připevnění svítilen a dalších doplňků a v přední části montážním bodem pro NVG. Montážní bod je vyroben z hliníkové slitiny a zajišťuje tak dlouhodobou stabilitu a odolnost připojení NVG k přilbě.

 

Foto: CZ 4M DELTA; větší foto / 4M Systems

 

Úchytný systém je možné volit ze tři variant. Základní systém OMEGA je klasická koncepce se 4 body upnutí k přilbě a vnitřním systémem s 2D síťovinou. Výhodou tohoto řešení je vynikající ventilace a jednoduchost. Další možností je systém SIGMA, taktéž se 4 body upnutí k přilbě, ale s vnitřními polštářky. V tomto případě je výhodou vysoká stabilita přilby na hlavě a spolehlivost uchycení.

Poslední variantou je systém BOA s dotahovacím kolečkem, které dokáže regulovat upnutí přilby po velmi jemných krocích a zajistí tak optimální upnutí.

Přilba CZ 4M MICH MID je univerzální a vyzkoušený model, který je schopen uspokojit požadavky široké řady uživatelů jak v armádních tak policejních složkách.

Dalším velmi úspěšným modelem přilby, který je určen zejména pro speciální operace je CZ 4M DELTA. Tato velmi lehká varianta přilby je standardně dodávána s kompletním osazením bočními raily a přední montáží pro NVG. Úchytný systém je dodáván ve variantě SIGMA nebo BOA. Její výhodou je kromě velmi nízké hmotnosti i plná kompatibilita se širokou řadou komunikačních náhlavních souprav.

Přilba DELTA je používána speciálními jednotkami v USA a Evropě. V současné době probíhá její testování u speciálních útvarů Policie ČR a AČR.

Česká zbrojovka a.s. hodlá tyto modely nabídnout ozbrojeným složkám České republiky a dalším svým zákazníkům.

V blízké budoucnosti bude nabídku doplňovat řada nových technických řešení, např. kompatibilita přilby s protichemickými maskami, na kterém spolupracujeme s další českou společností AVEC Chem s. r.o. nebo nové balistické doplňky chránící tvář, zátylek apod.

Kompletní sortiment přileb CZ 4M bude možné vidět na výstavě IDET 2017 v Brně v expozici CZUB a 4M.

Zdroj: ArmádníNoviny.cz